W ub. roku mój domek przeszedł generalny remont wewnątrz - całkowita przebudowa funkcjonalna - całość w drewnie. W tym roku nadszedł czas na lifting zewnętrzny.
Dużo czasu zabrało mi zebranie odpowiedniej wiedzy i zgromadzenie materiałów, które pozwoliły na samodzielne pomalowanie/położenie tynku na moim domku na działce. Pomimo potęgi internetu i mnogości informacji na ten temat to okazało się, że bez ekipy fachowców się nie obędzie. Jednak uparłem się i powolutku zacząłem z całego szumu informacyjnego wybierać najbardziej istotne informacje, które zaczęły rozjaśniać obraz w temacie kładzenia tynków strukturalnych, w moim przypadku typu "baranek".
Jak się do tego zabrać?
1. zakupić Pistolet tynkarski pneumatyczny , zbiornik 5/6L - DO TYNKOWANIA MALOWANIA PIASKOWANIA w zestawie 3 DYSZE - koszt od 59zł do 75zł, są też profesjonalne ale to dla takich prac zbędne taki wystaczy w zupełności
- zwrócić uwagę aby pistolet posiadał zawór odcinający powietrze na moment napełniania zbiornika farbą
-zwrócić uwagę aby plastikowy zbiornik miał w 1/3 zakrycie od góry, pozwala to użyć pistolet po kątem
Takim pistoletem można malować, nakładać tynk oraz piaskować, więc 70 zł to żaden wydatek
2. pożyczyć od znajomych sprężarkę dającą ciśnienie min. 4 atmosfery i dokupić przewód ciśnieniowy dł. min. 10m. To daje gwarancję, że pracując na wysokości wszędzie dosięgniemy.
Takie przewody kosztują ok 20zł i posiadaja złączki pasujące do złączek oryginalnych. Dlaczego napisałem pożyczyć nie kupić? ponieważ taki zakup to rząd wydatku od 300 do 500zł, choć w ostatecznym rozliczeniu i tak by się opłaciło biorąc pod uwagę usługę wykonaną przez fachowców. Są firmy, które pożyczają sprężarki ale odradzam, ponieważ koszt użyczenia wymaga wpłacenie kaucji 600zł i potem może się okazać, że pożyczyli "rzęcha na wykończeniu" i kaucja przepada.
3. załatwić drabinę 2-3 elementową i/lub pożyczyć rusztowanie budowlane - mi się udało. Zastosowanie rusztowania bardzo ułatwia malowanie i jest bezpieczniejsze na co należy zwrócić szczególną uwagę!
4. zakupić 2 rolki taśmy malarskiej zabezpieczającej
5. zgromadzić kilka kartonów do zabezpieczenia okien i poddaszy